- - - - - -
Cuma, 25 Mayıs 2018

Ana Menü

Kutsal Ruh Özgürlük Ruhu'dur

19 Ağustos 2012

Romalılar 8:15-16

Çünkü sizi yeniden korkuya sürükleyecek kölelik ruhunu almadınız, oğulluk ruhunu aldınız. Bu ruhla, "Abba, Baba!" diye sesleniriz.Ruh'un kendisi, bizim ruhumuzla birlikte, Tanrı'nın çocukları olduğumuza tanıklık eder.

Bizler Eski Antlaşma’nın yasası altında değiliz; lütuf altındayız. İsa Mesih’e ait olan bizler Kutsal Ruh’u aldık. Her zaman Kutsal Ruh’la dolu olmasak da, gücünü ve bereketini hayatımızda göremesek de Kutsal Ruh içimizdedir. Bu yüzden artık köle değiliz. Bu ikisi birbirine karşıttır. Kölelik ruhu günaha ve karanlığa sürükler. Hristiyanlar olarak bizler bazen yanlış seçimler yaparız. Biz yanlış ya da doğru yapmamıza göre Kutsal Ruh gidip gelmez ama yanlışı devam ettirme süremiz uzadıkça yavaş yavaş tekrar bu Dünyanın istek ve arzularına köle olabiliz.

Kutsal Ruh hariç tüm ruhlar şeytanın hizmetindeki ruhlardır. Sağırlık, dilsizlik, falcılık ruhu... Cinleri çağırırsanız gelirler ve tekrar köle olursunuz. Kutsal Ruh sadece Tanrı’nın çocuklarını ziyaret ediyor. İsa Mesih’e ait olanlarda Kutsal Ruh yaşıyor.

Kutsal Ruh gerçek özgürlük ruhudur. Dünyadaki özgürlük gibi değildir. Özgürlük, bağımsızlık sloganlarıyla gelenler, birkaç yıl sonra köleliğe götürür. Özgürlük temalı şarkılar da nihayetinde depresyona giden insanlar yaratıyor.

İsa Mesih Getsemani’de, bizlerin bugün dediğimiz gibi ‘Abba, Baba’ dedi. ‘Abba, senin için herşey mümkün. Bu kaseyi benden al...’ Mesih bunun için, çarmıha gerilmek için gelmemiş miydi? Yine de ‘Baba ya!’ diyor! Bu oğulluğun getirdiği muhteşem ögürlüktür.

Tanrı’dan dileyeceğimiz çok şey var. Kaseyi uzaklaştır da diyebiliriz ama senin isteğin olsun da diyebiliriz. Adem’le Havva ise benim istediğim olsun demişlerdi. Mesih bunu tersine çevirdi. Peki bizim hayatımızın amacı ne? Aynı oğulluk ruhu bizde de var. Baba, senin istediğin olsun diyor muyuz? Ne amacı için dua ediyoruz? Evlenmek, para kazanmak, emeklilik, çocuklar gibi isteklerin hepsi araçtır. Asıl amaç Baba’ya hizmet etmektir. Hayatımızda araçlarla amaçlar birbirine karışmasın. Araçlar amaç haline gelmesin. Amacımız, ömrümüzün sonuna geldiğinde ‘Tamamlandı!’ demek olsun.

Her gün, hem de günde kaç kere önümüze bu seçim geliyor. Ağzımızdan çıkan sözler, sabretmek seçeneği, sevme seçeneği karşımıza kaç kere çıkıyor?

Oğullar ve kızlar olarak artık özgürüz. Bu özgürlüğümüzü nasıl kullanalım? Tanrı’nın arzusu, eskisi gibi kölelik zihniyetiyle değil, özgürce, sevgiyle itaat kararı vermenizdir. Tanrı’nın isteklerini korkuyla, kölelikle değil, özgürce yerine getirebiliriz. Eskiden sevgiden kaynaklanan değil, kölelikten kaynaklanan korkumuz vardı. Sevgimiz Tanrı’nın bilgeliğine, doluluğuna, kudretine dayanmıyorsa Tanrı’ya korkuyla itaat edebiliriz. Tanrı’nın gözünde neyi yaptığımızdan çok neden yaptığımız önemlidir. Rab’be hizmet peşinde koşarken bile motivasyon önemlidir. Babamıza olan sevgimizden ötürü hizmet edelim. Kutsal Ruh bizi bunun için özgür kıldı.

Luka 15:11-12

İsa, "Bir adamın iki oğlu vardı" dedi.Bunlardan küçüğü babasına, 'Baba' dedi, 'Malından payıma düşeni ver bana.' Baba da servetini iki oğlu arasında paylaştırdı.

ki oğul benzetmesini okuduğumda bazen ben olsam ne yapardım diye düşünüyorum. Ben olsam oğlumu ikna etmeye çalışırdım, olmazsa döverdim, o da olmazsa onu eve kilitlerdim. Ancak Göksel Baba ‘kapı burada güle güle’ diyor. Tanrı neden böyle yapıyor? Çünkü oğluna köle gibi değil oğul gibi davranıyor.

Burada iki mesaj vardır:

1) Sen benim kölem değilsin, oğlumsun. Benimle olmak istemiyorsan seni zorla tutamam.

2) Benim yanımda kalacaksan beni sevdiğin ve saydığın için kal, korktuğun için değil.

2. Timoteus 1:7

Çünkü Tanrı bize korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve özdenetim ruhu vermiştir.

Verecek değil vermiştir diyor. Bizde yaşayan Kutsal Ruh işte böyledir: güç sevgi ve özdenetim kaynağı.

Şeytan, cinler ve Kutsal Ruh arasındaki başlıca farklar şunlardır: Şeytan ve cinler bizi sürekli suçlarlarken Kutsal Ruh bizi savunur. Şeytan ve cinler bizi ayartırken Kutsal Ruh Tanrı’ya bağlı olmamızı sağlar. Şeytan ve cinler bize sıkıntı verirken Kutsal Ruh esenlik verir. Şeytan ve cinler korku ve kaygı verirken, Kutsal Ruh sevinç, cesaret verir.

Hayatta zor dönemlerden geçtiğimizde şeytan bize fısıldar: ‘Tanrı gerçekten babansa...’ ile başlayan fikirler getirir. Olgun bir Hristiyan şeytanın sesiyle kutsal Ruh’un sesini birbirinden ayırt edebilmelidir.

Galatyalılar 4:7

Bu nedenle artık köle değil, oğullarsınız. Oğullar olduğunuz için de Tanrı sizi aynı zamanda mirasçı yaptı.

1. Petrus 2:16 Özgür insanlar olarak yaşayın, ancak özgürlüğünüzü kötülük yapmak için bahane etmeyin. Tanrı'nın kulları olarak yaşayın.

Evet, özgürüz ama hayatımızda anlayamadığımız şeyler olduğunda, kafamızda soru işaretleri varsa, çok istediğimiz bir şey varsa Ruhun gücüyle ‘benim değil senin istediğin’ diyebilelim. Bu sadece Kutsal Ruh’un gücüyle mümkündür. O yüzden her gün Ruh’un doluluğuyla yaşamaya devam edelim.

Rab sizleri Ruhu’yla doldursun, bol bereketlerini üzerine yağdırsın.

Misafir Vaiz

Levent Kınran

Sitemize Hoşgeldiniz

2016 Noel Etkinliği

Mobil Görünüm